Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. IPTPP1/443-171/14-5/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-171/14-5/AK
Czy usługi szkoleniowe dla monterów rusztowań podlegają zwolnieniu od podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2014r. (data wpływu 6 marca 2014r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 maja 2014r. (data wpływu 8 maja 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych dla monterów rusztowań na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy - jest prawidłowe,
- zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych dla monterów rusztowań na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 marca 2014r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług szkoleniowych dla monterów rusztowań.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 maja 2014r. (data wpływu 8 maja 2014r.) w zakresie doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).
W ramach prowadzonej na własne nazwisko działalności gospodarczej Wnioskodawczyni świadczy usługi edukacyjne. Szkolenia te prowadzone są na terenie kraju. Uczestnikami tych szkoleń są osoby fizyczne, które nabywają od Wnioskodawczyni usługę szkoleniową we własnym imieniu albo ich szkolenie wykupiła zatrudniająca ich firma albo instytucja finansująca takie szkolenie (np. Urząd Pracy).
Szkolenia oferowane przez firmę Zainteresowanej są szkoleniami, które pozwalają uczestnikom podnieść swoje kwalifikacje albo zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, ponieważ ich przedmiotem jest przekazanie wiedzy koniecznej do uzyskania norweskiego certyfikatu montera rusztowań. Uczestnik szkolenia uczestniczy w zajęciach teoretycznych przygotowujących go do egzaminu. Program każdego szkolenie jest zgodny z zakresem programem wymaganym przepisami norweskimi. Egzamin kończący szkolenie jest przeprowadzony przez norweską firmę, uprawnioną na podstawie przepisów norweskich do przeprowadzania takich egzaminów i wydawania certyfikatów dla monterów rusztowań. Egzamin jest jednym z elementów oferowanego przez Zainteresowaną szkolenia, ponieważ dla każdego uczestnika szkolenia jest wykupiony przez szkolącego - czyli firmę Wnioskodawczyni - u egzaminatora, tj. w norweskiej firmie certyfikującej monterów rusztowań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty