Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.576.2024.3.EK
Prawo do odliczenia podatku naliczonego - montaż inst. fotowoltaicznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości ubiegania się o zwrot naliczonego podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. „(...)” w części dotyczącej montażu instalacji fotowoltaicznej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 7 października 2024 r. (wpływ 10 października 2024 r.) oraz pismem z 31 października 2024 r. (wpływ 31 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (dalej: Gmina) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów usług (VAT).
Gmina zawarła (...)2024 r. Umowę o dofinansowanie projektu pt. „(...)” nr (…) ramach: Priorytetu (…) Działania (…) Programu Fundusze Europejskie (…) 2021-2027. W celu jej prawidłowego rozliczenia niezbędne jest przed złożeniem wniosku o płatność obejmującego koszty instalacji fotowoltaicznej uzyskanie interpretacji indywidualnej DKIS w wyżej wymienionej kwestii.
Zadanie jest w trakcie realizacji i dotyczy przebudowy (...) wraz z wyposażeniem w narzędzia dydaktyczne i plac zabaw. Planuje się również montaż instalacji grzewczej bazującej na pelecie oraz instalacji fotowoltaicznej.
Zakres zadania, jaki wymaga interpretacji w zakresie podatku VAT, jest związany z planowanym montażem instalacji fotowoltaicznej w ramach realizacji zadania i wytwarzaniem z jej udziałem energii elektrycznej, która będzie wprowadzana do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.
Wytworzona w instalacji energia elektryczna, która następnie będzie odprowadzona do sieci przedsiębiorstwa energetycznego, będzie rozliczana w ramach tak zwanego „net-billingu”. Model ten przewiduje, że wyprodukowana i wprowadzona do sieci energia elektryczna będzie zapisywana wartościowo jako tzw. depozyt prosumencki na indywidualnym koncie JST. Zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie w projekcie zaplanowano montaż instalacji fotowoltaicznej na konstrukcji stalowej, o mocy 6 kWp, o wartości 50 000 zł brutto, w tym podatek VAT 9 349,59 zł, przy czym podatek VAT jest w pełni kwalifikowalny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty