Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2014, sygn. IPTPP1/443-228/14-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-228/14-2/MW
1. uznanie jednostek budżetowych za odrębnych od Gminy podatników podatku od towarów i usług,2. uznanie, że limit określony w art. 113 ustawy dotyczy odrębnie miny i odrębnie każdej jednostki budżetowej Gminy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014r. (data wpływu 28 marca 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania jednostek budżetowych za odrębnych od Gminy podatników podatku od towarów i usług,
- uznania, że limit określony w art. 113 ustawy dotyczy odrębnie Gminy i odrębnie każdej jednostki budżetowej Gminy
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2014r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania jednostek budżetowych za odrębnych od Gminy podatników podatku od towarów i usług,
- uznania, że limit określony w art. 113 ustawy dotyczy odrębnie Gminy i odrębnie każdej jednostki budżetowej Gminy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2013r. poz. 594 ze zm. ), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, posiada osobowość prawną. Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, gmina, w celu wykonywania zadań, może tworzyć jednostki organizacyjne. Podmioty takie są wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, które prowadzą swoją działalność w formie zakładu lub jednostki budżetowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty