Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2014, sygn. IPTPB2/415-727/13-4/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-727/13-4/KR
Skutki podatkowe przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późń. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jestem głównym udziałowcem w spółce X Sp. z o.o.
X Sp. z o.o. planuje przekształcenie swojej formy prawnej Spółki z o.o. w spółkę komandytową. Komandytariuszami spółki komandytowej zostaną Wspólnicy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ich udziały w zyskach przyszłej spółki osobowej będą zbliżone do ich udziału procentowego w kapitale udziałowym przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
X Sp. z o.o. wypracowywała w latach obrotowych poprzedzających rok obrotowy, w którym nastąpi planowane przekształcenie w spółkę komandytową zyski netto. Spółka prognozuje również wypracowanie zysku netto za przyszłe lata obrotowe przypadające przed planowanym przekształceniem. Zyski te zostały (lub zostaną w przypadku zatwierdzania sprawozdania finansowego za rok obrotowy, kończący się przed dokonaniem przekształcenia) podzielone uchwałami Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników X Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Uchwały o podziale zysku netto były podejmowane w zakończonych latach obrotowych (lub zostaną podjęte w przyszłości) w toku Zwyczajnych Zgromadzeń Wspólników zwoływanych zgodnie z artykułem 231 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2013 r., poz. 1030). Dotychczas podział wypracowanego zysku netto polegał na częściowym przeznaczeniu wypracowanego zysku netto na wypłatę dywidendy dla wspólników, a pozostała część zysku netto była przeznaczana na kapitał zapasowy spółki z o.o. Zysk netto podlegający podziałowi za pełen zakończony rok obrotowy, poprzedzający rok, w którym nastąpi przekształcenie również zostanie przeznaczony uchwałą Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników na wypłatę dywidendy oraz na kapitał zapasowy Spółki. Zysk netto wypracowany w roku obrotowym, w którym zostanie dokonane przekształcenie nie zostanie podzielony w trybie art. 231 Kodeksu spółek handlowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty