26.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2014, sygn. ILPB3/423-269/14-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-269/14-4/KS

Czy na gruncie przepisów podatku dochodowego od osób prawnych wierzytelności zasądzone prawomocnymi nakazami zapłaty obejmujące lata 2008-2013 oraz w niektórych przypadkach wcześniejsze, następnie skierowane na drogę egzekucji komorniczej i spisane jako nieściągalne na podstawie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z powodu braku majątku wobec którego można by skierować skuteczną egzekucje komorniczą stanowią wierzytelności, które Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 19 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wywozu nieczystości komunalnych. Z tego tytułu posiada w swoich księgach wierzytelności, z którymi zapłatą kontrahenci zalegają. W związku z wyczerpaniem innych możliwości wyegzekwowania takich wierzytelności, Spółka odzyskuje je na drodze sądowej. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, w którym Sąd zasądził egzekwowaną wierzytelność i jego uprawomocnieniu się Spółka sprawę kieruje na drogę egzekucji komorniczej. Jednak w wielu przypadkach egzekucja okazuje się bezskuteczna i postępowanie egzekucyjne prowadzone przez właściwego komornika zostaje umorzone najczęściej na podstawie art. 824 paragraf 1 pkt 3 kpc z uzasadnieniem, że dłużnik np. nie pracuje, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych, korzysta z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, nie posiada innych składników majątkowych, do których można by skierować skuteczną egzekucję. W takiej sytuacji na podstawie postanowienia komornika o umorzeniu egzekucji Spółka spisuje kwotę wierzytelności w koszty uzyskania przychodu pod warunkiem, że nie była przedawniona, bo wówczas spisuje ją na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Należności z tyt. wywozu nieczystości przedawniają się po dwóch latach od upływu terminu płatności. Wierzytelności objęte prawomocnymi nakazami zapłaty obejmują należności obejmujące lata 2008-2013, w niektórych przypadkach nawet wcześniejsze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne