01.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2014, sygn. ILPP1/443-451/14-4/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-451/14-4/NS

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług polegających na montowaniu bram garażowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2014 r. (data wpływu 11 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług polegających na montowaniu bram garażowych jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 1,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług polegających na montowaniu bram garażowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 sierpnia 2014 r. (data wpływu 11 sierpnia 2014 r.) o informacje doprecyzowujące przedstawiony stan faktyczny, pytania oraz własne stanowisko Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu z dnia 7 sierpnia 2014 r.).

Wnioskodawca prowadzi firmę zajmującą się handlem oraz montażem okien, drzwi i bram. Firma jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w tym także do wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw. Montaż bram i okien dokonywany jest w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Obiekty budowlane, w których Zainteresowany dokonuje montażu bram i okien są sklasyfikowane zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych w PKOB 111, 112. Często zdarza się tak, że w budynku mieszkalnym (sklasyfikowanym zgodnie z PKOB 111, 112), w którym Wnioskodawca montuje okna lub drzwi jest pomieszczenie garażowe i Zainteresowany montuje wtedy także bramę garażową. Pomieszczenie garażowe jest włączone do mieszkania jako całość obiektu, nie stanowi ono odrębnego budynku (garaż stanowi jednolitą konstrukcję z budynkiem). Budynki, w których Wnioskodawca dokonuje montażu zaliczane są zgodnie z art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT do społecznego programu mieszkaniowego. Montażu Zainteresowany dokonuje w nowo wybudowanych budynkach oraz które podlegają remontowi w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT stosuje stawkę 8% w stosunku do zamontowanych drzwi i okien, natomiast do bram garażowych stosuje stawkę podstawową czyli 23%. Wnioskodawca także podkreśla, że budynki mieszkalne jednorodzinne są objęte programem mieszkaniowym, a ich powierzchnia nie przekracza 300 m2, natomiast lokali mieszkalnych, które także są objęte społecznym programem mieszkaniowym powierzchnia nie przekracza 150 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne