Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2014, sygn. ILPP4/443-167/14-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-167/14-4/BA
Zaliczka w eksporcie
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2014 r. (data wpływu 2 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2014 r. (data wpływu 18 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% w przypadku otrzymania zaliczek z tytułu eksportu towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% w przypadku otrzymania zaliczek z tytułu eksportu towarów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 czerwca 2014 r. (data wpływu 18 czerwca 2014 r.) o opis sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zainteresowany zajmuje się produkcją urządzeń do obróbki sygnałów audio-wideo na zamówienie kontrahenta z Indii.
Z ww. kontrahentem ma on podpisaną umowę, która szczegółowo określa:
- specyfikację techniczną urządzeń,
- warunki płatności,
- termin realizacji umowy,
- termin dostarczenia towaru.
Proces produkcyjny jest często długi i skomplikowany. Elementy używane do wytworzenia danego produktu są zamawiane z krajów Unii Europejskiej oraz specjalnie na zamówienie Wnioskodawcy wykonują niektóre elementy na Tajwanie. Proces wytworzenia niektórych podzespołów jest pracochłonny i wymaga niekiedy dwu, trzy miesięcznego oczekiwania. Zgromadzenie wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia danego towaru zajmuje około trzech miesięcy. Bardzo często dostawcy Zainteresowanego potrzebują zaliczek na poczet jego zamówień. Następnie uruchamiany jest proces samej produkcji, który wykonuje dla Wnioskodawcy firma zajmująca się montażem podzespołów. Czas przyjęcia od Zainteresowanego zgromadzonych podzespołów a otrzymanie gotowych produktów jest to około miesiąc. Następnie towar jest sprawdzany, testowany. Kontrahent Wnioskodawcy odbiera go przez firmę kurierską.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty