Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2014, sygn. ILPB3/423-536/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-536/13-2/PR
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ekwiwalentów pieniężnych za zużycie energii elektrycznej wypłaconych emerytom, rencistom, osobom pobierającym zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wdowom (wdowcom) i sierotom pobierającym rentę po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku sygnowanym datą 23 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Spółka będąc stroną Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy () z dnia 13 maja 1993 r. (określanego dalej również jako: PUZP) zobowiązana jest do realizacji postanowień zawartych w tym układzie. Zgodnie z Załącznikiem do PUZP m.in. emeryci i renciści pracodawców objętych układem zbiorowym, a także osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz osoby pobierające rentę po zmarłych pracownikach, emerytach i rencistach, którym przysługiwała ulga, mają prawo do korzystania z ulgowej odpłatności za energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby prowadzonego gospodarstwa domowego, czyli tzw. taryfy pracowniczej. Do dnia 31 grudnia 2005 r. udzielenie ulgi polegało na ponoszeniu przez ww. osoby odpłatności za zużycie 1 kWh energii elektrycznej (w ilości nie przekraczającej 3000 kWh w ciągu roku) w wysokości 20% normalnej ogólnie dostępnej taryfy dla gospodarstw domowych w przypadku składników zmiennych opłaty oraz nie ponoszeniu opłaty w zakresie składników stałych, takich jak opłata abonamentowa, czy stały składnik opłaty za usługę przesyłową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty