25.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2014, sygn. ITPB2/436-22/14/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-22/14/DSZ

Przymusowy odkup akcji dokonany na podstawie art. 4181 Kodeksu spółek handlowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 30 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przymusowego odkupu akcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przymusowego odkupu akcji.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (spółka akcyjna) jest obecnie właścicielem i jedynym akcjonariuszem Spółki Akcyjnej. Wnioskodawca, który posiadał łącznie więcej niż 95% kapitału zakładowego Spółki Akcyjnej, stał się jej jedynym akcjonariuszem między innymi w wyniku przeprowadzenia przymusowego odkupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego.

Przymusowy odkup akcji przeprowadzono zgodnie z przepisami ustawy Kodeks spółek handlowych, w szczególności art. 418 ww. ustawy, zgodnie z którym akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) mogą żądać umieszczenia w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia sprawę podjęcia uchwały o przymusowym odkupie ich akcji przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy reprezentujących łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze większościowi).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne