07.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2014, sygn. ITPB2/415-119/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-119/14/IL

Wydatki rahabilitacyjne - zakup pieca.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.), uzupełnionym w dniu 16 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 16 kwietnia 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni ma 62 lata jest osobą niepełnosprawną, posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności. Posiada od 1 lipca 2010 r. orzeczenie wydane na stałe przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Niepełnosprawność o symbolu 05-R istnieje od 1989 r. Wnioskodawczyni ma zniszczone wszystkie stawy i wstawione endoprotezy obydwu kolan, tj. cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów czyli (RZS). W chwili obecnej czeka na następną operację prostowania stopy. Nie jest ona w stanie trzymać łopaty, a tym bardziej obsługiwać pieca. Zarówno ręce, jak i nogi oraz kręgosłup są zniszczone chorobą. Wnioskodawczyni jest osobą samotną, więc mieszka sama. Z powodu niepełnosprawności ma kłopoty z chodzeniem, schylaniem się, nie może dźwigać ciężkich rzeczy, często korzysta z pomocy sąsiadki. Wnioskodawczyni dokonała zakupu pieca wraz z koniecznym oprzyrządowaniem za kwotę 5.841 zł. Zakup pieca był podyktowany ułatwieniem czynności życiowych, z którymi Wnioskodawczyni boryka się każdego dnia, w związku z niepełnosprawnością. Wydatek ten nie był sfinansowany (dofinansowany) z żadnych innych środków, ani też zwrócony (odliczony) w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawczyni wskazuje, iż zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na rehabilitacje, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych ułatwiających czynności życiowe. Zdaniem Wnioskodawczyni ważne jest aby adaptacja i wyposażenie mieszkania lub budynku mieszkalnego podyktowana była indywidualnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne