11.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2014, sygn. ITPP1/443-1308/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1308/13/AP

Stawka podatku właściwa dla wytworzenia i dostawy książek oraz czasopism.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 6 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz czasopism jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz czasopism.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem gospodarczym, działającym na rynku książek i czasopism. Zajmuje się m.in. przygotowywaniem poligraficznym publikacji takich jak książki, biuletyny, czasopisma. Spółka otrzymuje zlecenie od Zleceniodawcy aby przygotować, wydrukować i dostarczyć partię książek lub czasopism, wraz z tym zleceniem. Zleceniodawca przesyła Spółce materiały do zamieszczenia w zamówionej publikacji (które mają stanowić surowiec do stworzenia książki i które chce tam zobaczyć), takie jak: określone teksty, zdjęcia -wszystko najczęściej w postaci pliku elektronicznego. Spółka nie ma do tych materiałów praw autorskich. Czasami Spółka otrzymuje także teksty do przepisania i zdjęcia, które trzeba zeskanować i dopiero z tego stworzyć projekt książki, czy czasopisma. Otrzymane materiały Spółka obrabia, nadając im ostateczny kształt (treść) wymagany przez Zleceniodawcę. Tym samym Spółka przygotowuje wzór książki/czasopisma na nośniku elektronicznym, w taki sposób, aby można było z niego już drukować egzemplarze książki, w ilości zamówionej przez Zleceniodawcę. Po wykonaniu prac opisanych wyżej Spółka przesyła na nośniku wzór książki/czasopisma do drukarni, zlecając jej druk książki/czasopisma w uzgodnionej umową ze Zleceniodawcą ilości. Drukarnia po otrzymaniu zlecenia od Spółki drukuje zamówioną ilość książek/czasopism i przekazuje je fizycznie Spółce, a czasami wskazanemu przez Spółkę Zleceniodawcy. Spółka po otrzymaniu książek/czasopism, sprzedaje je następnie i wydaje w związku z tym fizycznie Zleceniodawcy. Po wydaniu książek/czasopism Zleceniodawcy Spółka fakturuje tę sprzedaż. Zleceniodawca staje się właścicielem książek/czasopism w momencie ich odbioru od Spółki oraz zapłaty za nie. Prawa autorskie w stosunku do książek/czasopism są w każdym przypadku własnością Zleceniodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne