10.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2014, sygn. ITPB1/415-1299/13/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1299/13/MW

Czy w opisanej sytuacji, Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozliczająca się przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów może w ciężar kosztów roku 2013 zaliczyć odpis aktualizujący dokonany w 2013 r. od nieściągalnej wierzytelności (wartość netto należności), z uwagi na moment łącznego spełnienia przesłanek podatkowych, o jakich mowa w art. 23 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uprawdopodobnienia nieściągalności jak i rachunkowych, tj. dokonania odpisu aktualizującego z zachowaniem warunków określonych ustawą o rachunkowości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2013 r. (data wpływu: 24 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość nieściągalnych wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca płaci podatek liniowy i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (jedynie w 2009 roku prowadzone były księgi rachunkowe). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji VAT-7. W latach 2008, 2009 i 2010 r. firma Wnioskodawcy wykonywała usługi drogowe (remonty i budowa nawierzchni drogowych) dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Za wykonane usługi wystawione zostały faktury VAT, które Wnioskodawca ujmował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (2008r., 2010 r.) oraz w księdze rachunkowej (2009 r.) jako przychód należny do opodatkowania. Podatek należny od towarów i usług od ww. sprzedaży został wykazany w rejestrach VAT, a na ich podstawie w deklaracjach VAT-7 za poszczególne miesiące. Wierzytelności te nie są przedawnione w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie są objęte gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zostały zgłoszone sędziemu w postępowaniu upadłościowym. Postanowieniem z sierpnia 2011 r. Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość dłużnika Wnioskodawcy obejmującą likwidację majątku i wezwał wierzycieli upadłego do zgłoszenia swoich wierzytelności na ręce sędziego komisarza. W związku z powyższym, firma Wnioskodawcy dokonała zgłoszenia swojej wierzytelności wynikającej z niezapłaconych przez dłużnika faktur z lat 2008, 2009, 2010. W zeznaniu za rok podatkowy 2011 i następnym firma Wnioskodawcy nie utworzyła odpisu aktualizującego nieściągalną wierzytelność (wartość netto należności) z uwagi na brak pewności właściciela, czy prowadzący księgę przychodów i rozchodów może tego dokonać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne