Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2014, sygn. ITPP2/443-1167/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1167/13/AD
Zwolnienie od podatku czynności przekazania budynku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania budynku - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 14 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania budynku.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 17 sierpnia 1999 r. zawarł Pan związek małżeński. W dniu 3 kwietnia 2003 r. strony zawarły umowę majątkową małżeńską, na podstawie której wprowadziły ustrój rozdzielności majątkowej. Tego samego dnia strony dokonały częściowego podziału majątku. W dniu 15 czerwca 1996 r. dokonał Pan rejestracji działalności gospodarczej i rozpoczął jej prowadzenie m. in. w branży deweloperskiej. Przedmiotem działalności jest między innymi budowa i sprzedaż budynków i lokali mieszkalnych. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług od czerwca 1999 r. i był nim w chwili nabycia niżej opisanej nieruchomości i w momencie wznoszenia na niej budynku.
Obecnie prowadzi Pan z byłą żoną rokowania celem ostatecznego i zupełnego podziału majątku wspólnego. Uznając roszczenia o nakłady z majątku wspólnego stron na majątek wspólny zobowiązany będzie spłacić byłą żonę. Strony w umowie o podział majątku ustaliły w pieniądzu, w złotych polskich, wysokość przysługującej byłej żonie spłaty, która odbędzie się w sposób określony w art. 453 Kc, tj. za zgodą żony przeniósłby Pan jej na własność prawo własności nieruchomości zabudowanej budynkiem, w którym znajduje się 17 lokali mieszkalnych i 4 garaże, w zamian za co zostałby zwolniony z obowiązku świadczenia pieniężnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty