19.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2013, sygn. IPPP1/443-99/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-99/13-2/JL

Skoro nabyte samochody osobowe będą przeznaczone jak wynika z treści wniosku do dalszej odsprzedaży, w 2013 r. Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu pod warunkiem, iż nie zajdą wyłączenia określone w art. 88 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.01.2013 r. (data wpływu 04.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu leasingowanych samochodów w celu dalszej odsprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu leasingowanych samochodów w celu dalszej odsprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zakład (zwana dalej: Wnioskodawcą) należy do grupy L - jednej z najlepiej rozpoznawanych marek produktów mleczarskich. Wnioskodawca wskazuje, iż jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą, koncentrującą się na wytwarzaniu i sprzedaży artykułów mleczarskich. Wnioskodawca zawarł i będzie zawierał w przyszłości umowy leasingu m.in. samochodów osobowych (przedmiotowe umowy leasingu przewidują możliwość wykupu samochodów osobowych w rozumieniu przepisów art. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247 poz. 1652; zwana dalej: UoZUPTU) oraz art. 86a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; zwana dalej: UPTU), który wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r., po upływie podstawowego okresu trwania umowy). Po zakończeniu umowy leasingu, Wnioskodawca zamierza wykupić od finansującego samochody osobowe w celu ich dalszej odsprzedaży (zarówno w 2013 jak i 2014 roku) innym podmiotom, w tym firmom zajmującym się handlem samochodami. Ze względu na skalę przewidywanych transakcji (kilka samochodów) Wnioskodawca traktować będzie handel samochodami osobowymi jako swoją poboczną działalność gospodarczą. Wnioskodawca wskazuje, że pomimo braku wyraźnego wskazania w umowie Spółki w zakresie możliwości wykonywania działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów osobowych i furgonetek, to podatnik rzeczywiście będzie prowadzić działalność w zakresie sprzedaży samochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne