28.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2013, sygn. IPPP2/443-1297/12-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1297/12-2/RR

Usługi kulturalne świadczone przez Fundację organizowanie koncertów, festiwali, spektakli i innych form artystycznego przekazu nie korzystają ze zwolnienia z VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji przedstawione we wniosku z dnia 20.12.2012 r. (data wpływu 24.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług kulturalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług kulturalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest Fundacją, której przedmiotem działalności jest organizowanie i wspieranie działalności kulturalnych społecznie użytecznych, służących rozwojowi tych dziedzin życia, które w szczególności służą krzewieniu kultury muzycznej i sztuki w Polsce i poza granicami RP. Swoje cele realizuje poprzez m.in. organizowanie festiwali, spektakli, koncertów i innych form artystycznego przekazu, które mogą być prowadzone również odpłatnie. Wnioskodawca zaznacza, że prowadzona przez niego działalność polega na wychodzeniu z inicjatywą realizacji koncertu lub bajki muzycznej (mając na celu realizację własnych celów statutowych) do filharmonii, domów kultury, klubów muzycznych, które mają na uwadze realizację ambitnych przedsięwzięć. W przypadku wyrażenia zgody na współpracę z Fundacją jest zawierana umowa na jej realizację, gdzie wszelkie sprawy organizacyjne z zakresu reklamy (plakaty, nagłośnienie, oświetlenie, sprzedaż biletów) leżą po stronie kontrahenta Fundacji, natomiast Wnioskodawca zawiera umowy o dzieło z wykonawcami oraz zabezpiecza przewoźników dla artystów. Usługi organizacyjne świadczone przez Fundację są niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Głównym celem Wnioskodawcy jest działalność statutowa, a nie osiąganie dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonywanie czynności w stosunku do podatników nie korzystających ze zwolnienia z VAT. Podstawowymi kosztami działalności Fundacji są honoraria wypłacane artystom wykonawcom zwolnione z podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne