Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2013, sygn. IPPP1/443-1246/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1246/12-2/EK
prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz paliwa do tych samochodów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. (data wpływu 20 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz paliwa do tych samochodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem oraz paliwa do tych samochodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( dalej Spółka), która jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług, jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (PKD 77.11.10) oraz Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych (PKD 77.12). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie oddawania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze pojazdów osobowych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych a także jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Umowy najmu z reguły zawierane są na okres trwania naprawy pojazdu w serwisie lub na okres jaki dopuszcza ubezpieczyciel w związku z naprawą powypadkową. Spółka oprócz wniesionych aportem samochodów osobowych nabyła w drodze umowy sprzedaży, a także na podstawie umowy leasingu kolejne samochody osobowe celem powiększenia swojej floty jako odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie warsztatów samochodowych na świadczone przez Spółkę usługi. W ten sposób nabyte samochody Spółka oddaje w odpłatne używanie, o którym mowa w art . 3 ust . 2.pkt 7 lit. b Ustawy nowelizującej. Nabyte samochody osobowe nie są używane przez Spółkę na potrzeby własne, są przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka oddaje je w najem - na podstawie umowy najmu - na okres trwania naprawy samochodu w warsztacie naprawczym. Samochody są wynajmowane z zatankowanym do pełna zbiornikiem paliwa. Najem samochodów będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty