Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024 *

*Od 2024 r. podatnikom PIT i CIT umożliwiono rezygnację ze zwolnień przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 129 updof oraz w art. 17 ust. 1 pkt 21, 47 lub 48 updop. Rezygnacja ze zwolnienia w stosunku do środków wymienionych w tych przepisach spowoduje, że do wydatków i kosztów, w tym do odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, sfinansowanych z tych kwot nie będą miały zastosowania wyłączenia z kosztów podatkowych przewidziane w art. 23 ust. 1 pkt 45 i 56 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 48 i 58 updop.

19.04.2022

Dotacje i dofinansowania – rozliczenia podatkowe

Dotacja  stanowi bezzwrotny, nieoprocentowany transfer środków finansowych, niezwiązany z żadnym wzajemnym świadczeniem. W opracowaniu przedstawiamy najnowsze interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe wypowiedziały się na temat podatkowych skutków otrzymania dotacji.

1. Dotacje w podatkach dochodowych

 

Dotacje jako przychód. Otrzymanie dotacji, subwencji lub dopłat związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przychodem z tej działalności (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop i art. 14 ust 1 updof). Przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności otrzymanie dotacji stanowi przychód z tzw. innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dotacja stanowi zatem przychód podatkowy niezależnie od tego, czy została przyznana na pokrycie przyszłych kosztów, czy jako zwrot już poniesionych wydatków na zakup lub wytworzenie środków trwałych.

Dotacje zwolnione z opodatkowania. Otrzymane dotacje i dofinansowania w wielu przypadkach korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. I tak wolne od podatku dochodowego są:

§

(...) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych

(zob. art 17 ust. 1 pkt 21 updop i art. 14 ust 2 pkt 2 updof).

Zwolnieniem z podatku dochodowego objęte są także:

  • dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego (zob. art. 17. ust. 1 pkt 47 updop i art. 21 ust 1 pkt 129 updof). Przy tym w przypadku:
    • pdof - zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność. Tym samym dotacje otrzymywane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego są opodatkowane podatkiem dochodowym - w części przeznaczonej na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą i zwolnione z podatku dochodowego - w pozostałej części,
    • pdop - zwolnienie nie obejmuje dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach;
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne