Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2013, sygn. IPPP1/443-1037/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1037/12-2/JL
Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy lokali (moment wypłacenia Wnioskodawcy przez bank środków zgromadzonych na rachunku powierniczym), nie później jednak niż 30 dni od dnia wydania lokalu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.10.2012 r. (data wpływu 17.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka O. (dalej jako O lub Spółka) prowadzi działalność deweloperską. Obecnie Spółka jest w trakcie realizacji inwestycji i prowadzi sprzedaż lokali w tej inwestycji. Ze względu na prestiżową lokalizację i charakter przedmiotowej inwestycji, a przez to relatywnie wysoką średnią cenę lokali, O. przewiduje, że potencjalni klienci będą zmierzali do zabezpieczenia swoich interesów poprzez zawieranie umów dotyczących tak zwanych rachunków powierniczych. Jeśli potencjalni klienci wyrażą zainteresowanie taką formą zabezpieczenia umowy sprzedaży lokalu, Spółka jest gotowa zawierać umowy dotyczące rachunku powierniczego (dalej jako Umowy Rachunku Powierniczego). Spółka wyjaśnia przy tym, że inwestycja Z nie jest objęta przepisami o obowiązkowych mieszkaniowych rachunkach powierniczych, wprowadzonych przez ustawę z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, bowiem sprzedaż lokali w przedmiotowej inwestycji rozpoczęła się przed wejściem w życie tej ustawy. Potencjalne przyszłe Umowy Rachunku Powierniczego będą miały zatem charakter dobrowolny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty