Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2013, sygn. IBPBI/2/423-32/13/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-32/13/JS
Czy w ramach sukcesji, o której mowa w art. 93c Ordynacji podatkowej, przejdzie na Wnioskodawcę prawo do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, pozostające w związku z zezwoleniami na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE, z których część (w ramach podziału) przypadnie Wnioskodawcy, a część Spółce Dzielonej)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 07 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie miał prawo do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie miał prawo do zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
U sp. z o.o. w organizacji (dalej: Wnioskodawca lub Spółka Nowo Zawiązana) powstała w ramach trwającej procedury podziału przez wydzielenie spółki P sp. z o.o. (dalej: Spółka Dzielona). Wnioskodawca powstał z chwilą podjęcia uchwały o podziale Spółki Dzielonej w trybie art. 541 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH). W przypadku podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 KSH, zawiązanie nowej spółki następuje z chwilą podjęcia uchwały działowej przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie spółki dzielonej. Od tego momentu istnieje nowa spółka z o.o. w organizacji (art. 161 § 11 i art. 163 pkt 1 w zw. z art. 497 § 1 KSH). W wyniku podjęcia wspomnianej uchwały zostaje zawarta umowa spółki, z tym jednak, że nie na zasadach ogólnych (tj. od podstaw), ale w sposób szczególny, tj. w wyniku podziału spółki kapitałowej przez podjęcie uchwały działowej (patrz: Sołtysiński, Szumański, Kodeks spółek handlowych. Łączenie, podział i przekształcanie spółek. Przepisy karne. Komentarz. Tom IV; podobnie: A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty