Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2013, sygn. IPTPP2/443-594/13-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-594/13-2/IR
W zakresie prawa do pomniejszenia obrotu o kwotę rabatu na podstawie pisemnego zobowiązania kontrahenta do zapłaty wynagrodzenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia obrotu o kwotę rabatu na podstawie pisemnego zobowiązania kontrahenta do zapłaty wynagrodzenia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do pomniejszenia obrotu o kwotę rabatu na podstawie pisemnego zobowiązania kontrahenta do zapłaty wynagrodzenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Obowiązujące zasady sprzedaży drewna w Nadleśnictwie umożliwiają zastosowanie skonta dla odbiorców, którzy przy odroczonym terminie płatności, dokonali zapłaty za odebrane drewno w terminie do 14 dni. Dotychczas Nadleśnictwo (Wnioskodawca) stosuje zasadę, że kontrahent nabywa prawo do skonta po dokonaniu płatności za fakturę w terminie 14 dni, które powoduje wystawienie faktury korygującej do faktury pierwotnej zmniejszającej cenę pierwotną o obowiązujące w danym okresie skonto.
Jednakże Nadleśnictwo zamierza w przyszłości wprowadzić możliwość (przewidzianą w umowie) zastosowania skonta po otrzymaniu wniosku od kontrahenta wraz z jego zobowiązaniem o zapłacie w terminie 14 dni od wystawienia faktury. Skonto uwzględniane byłoby od razu na fakturze VAT dokumentującej dostawę, co w przypadku terminowej zapłaty (zgodnie ze zobowiązaniem kontrahenta) nie powodowałoby konieczności wystawienia faktury korygującej. Dopiero w przypadku zapłaty po upływie 14 dni prawo do skonta zostałoby utracone i wystawiona byłaby faktura korygująca, zwiększająca podstawę opodatkowania oraz podatek VAT należny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty