15.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2013, sygn. ILPP1/443-629/13-4/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-629/13-4/MD

Zastosowanie przepisu art. 89b ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zatrzymania części wynagrodzenia podwykonawcy w postaci kaucji gwarancyjnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 89b ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zatrzymania części wynagrodzenia podwykonawcy w postaci kaucji gwarancyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 89b ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zatrzymania części wynagrodzenia podwykonawcy w postaci kaucji gwarancyjnej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 października 2013 r. o informacje doprecyzowujące przedstawiony stan faktyczny oraz jednoznaczne własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

A Sp. z o.o. jest spółką prawa handlowego. Jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą polegającą na realizacji projektów deweloperskich. Przedmiotowe usługi Spółka wykonuje zatrudniając podwykonawców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Zgodnie z zawieranymi umowami, Wnioskodawca z każdej wystawionej dla niego faktury zatrzymuje określoną procentowo kwotę faktury na kaucję gwarancyjną, stanowiącą formę zabezpieczenia należytego wykonania robót. Na kwotę potrąconej kaucji gwarancyjnej Zainteresowany wystawia podwykonawcy notę obciążeniową. Zapłata wynikającej z noty kwoty następuje poprzez potrącenie z wynagrodzenia podwykonawcy określonego w danej fakturze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne