03.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2013, sygn. ILPP2/443-620/13-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-620/13-2/AKr

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 4 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą A (zwaną dalej także: A). Przedsiębiorstwo jest producentem mebli dla sklepów odzieżowych, obuwniczych, ze sprzętem elektronicznym i innych.

Wnioskodawca planuje przeprowadzić przekształcenie prowadzonego przedsiębiorstwa. Będzie ono polegać na wniesieniu aportem do spółki jawnej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, po wyłączeniu z niego nieruchomości. Spółka jawna została już założona, lecz nie prowadzi działalności. Dotychczasowymi wspólnikami spółki jawnej są dzieci Wnioskodawcy. Spółka jawna będzie kontynuowała prowadzoną obecnie przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą pod tą samą nazwą fantazyjną A. Nieruchomość, w której prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza zostanie wynajęta przez Wnioskodawcę spółce jawnej na podstawie umowy najmu. Umowa najmu wejdzie w życie z dniem wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne