Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2013, sygn. ILPP2/443-247/13-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-247/13-2/EN
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT od wydatków związanych z realizacją operacji pt. Wzrost atrakcyjności OSP poprzez modernizację sali pełniącej rolę świetlicy wiejskiej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT od wydatków związanych z realizacją operacji pt. Wzrost atrakcyjności OSP poprzez modernizację sali pełniącej rolę świetlicy wiejskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT od wydatków związanych z realizacją operacji pt. Wzrost atrakcyjności OSP poprzez modernizację sali pełniącej rolę świetlicy wiejskiej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca Ochotnicza Straż Pożarna podpisał umowę na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 z Samorządem Województwa na realizację operacji pt. Wzrost atrakcyjności OSP poprzez modernizację sali pełniącej rolę świetlicy wiejskiej, której celem jest modernizacja sali pełniącej rolę świetlicy wiejskiej związana z założeniem centralnego ogrzewania przez co umożliwi się zwiększenie integracji społeczności lokalnej oraz wzrost aktywności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej mieszkańców wsi. Dzięki modernizacji sali OSP, która pełni rolę świetlicy wiejskiej zaspokojone zostaną minimalne standardy. Wykonanie tego zadania jest konieczne, aby możliwe było udostępnienie korzystania z sali świetlicy całorocznie do celów zarówno kulturalnych, edukacyjnych, sportowych oraz integracyjnych np.: gra w tenisa stołowego, organizacja kursów, zajęć aerobiku zarówno dla młodszego, jak i starszego pokolenia. Dzięki modernizacji w ramach której zostanie zamontowany piec oraz grzejniki wykorzystanie sali OSP przez mieszkańców wsi wzrośnie zapewne kilkakrotnie. Mieszkańcy z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju mają coraz wyższe wymagania co do jakości placówek z których korzystają. Aby temu sprostać należy modernizować obiekty służące celom społeczno-kulturalnym. Szacuje się, iż modernizacja sali pozwoli na realizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i zajęć tematycznych dla około 800 osób rocznie. Pozwoli to na poprawę jakości życia mieszkańców i zaspokojenie ich potrzeb społecznych i kulturalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty