26.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2013, sygn. ILPB2/436-318/12-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-318/12-2/MK

Czy zmiana wierzyciela z tytułu umowy linii kredytowej skutkuje dla Spółki obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2012 r. (data wpływu 26 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności z umowy pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności z umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka X Sp. z o.o. 22 października 2008 r. zawarła z mającą siedzibę w Niemczech spółką Y (dalej: Y) umowę linii kredytowej, na podstawie której Y przyznał X Sp. z o.o. linię kredytową o wartości do 8.000.000 pln. Przy czym, na podstawie odpowiednich zapisów Umownych Y został uprawniony do obniżania bądź podwyższania przyznanej X Sp. z o.o. linii kredytowej.

W dniu 2 maja 2011 r. na podstawie porozumienia z dnia 1 czerwca 2011 r. Y przeniósł na Z (dalej: Z) z siedzibą w Austrii ogół praw i obowiązków wynikających z zawartej z X Sp. z o.o. umowy linii kredytowej. Zatem w dniu 1 czerwca 2011 r. Z wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki Y wynikające z umowy linii kredytowej. Przeniesienie praw i obowiązków było bezpłatne - żadna ze stron nie poniosła dodatkowych opłat, prowizji ani też w zamian za dokonane na rzecz drugiej strony przysporzenie majątkowe nie osiągnęła korzyści majątkowej. Zatem od 1 czerwca 2011 r. wierzycielem Wnioskodawcy z tytułu pobranego już kredytu na podstawie umowy linii kredytowej została spółka Z. Przy czym, przeniesienie praw i obowiązków z linii kredytowej dokonane zostało poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a treść, interpretacja oraz wykonanie nie podlegają przepisom prawa polskiego. Także umowa linii kredytowej zawarta została poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i nie podlega jej jurysdykcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne