Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2013, sygn. ILPB4/423-344/12-5/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-344/12-5/ŁM
Czy powstała w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego spółka z o. o., będzie miała prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych ujawnionych przez zakład budżetowy i uznawania tych odpisów jako koszty uzyskania przychodu, pomimo że zakład budżetowy nie miał możliwości dokonania pierwszego odpisu amortyzacyjnego od tych środków po ich wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych przez spółkę z o.o. powstałą w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 17 stycznia 2013 r. (data wpływu 21.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- konsekwencji podatkowych związanych z ujawnieniem środków trwałych,
- możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych przez spółkę z o.o. powstałą w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest zakładem budżetowym. Zakład powstał w wyniku podziału (), zgodnie z Zarządzeniem Wojewody z dnia 26 września 1991 r. w sprawie podziału (). Na podstawie Uchwały Rady Miejskiej z dnia 15 maja 1991 r. w sprawie przejęcia mienia, które powstanie w wyniku podziału () oraz wyboru formy organizacyjno - prawnej prowadzenia przyszłej działalności gospodarczej i Decyzji Burmistrza Miasta z dnia 30 września 1991 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego pn. Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji - z dniem 1 października 1991 r. powołano zakład budżetowy, przeznaczony do prowadzenia działalności komunalnej, pod nazwą Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Decyzją z dnia 9 maja 1992 r. Wojewoda stwierdził nabycie nieodpłatnie mienia ogólnonarodowego przekazanego w wyniku podziału Gminę. Komisja Inwentaryzacyjna powołana przez Wojewodę , postanowieniem z dnia 26 września 1991 r. dokonała podziału składników mienia oraz zobowiązań i wierzytelności przedsiębiorstwa. Przyjęcie składników majątkowych do zakładu budżetowego Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji nastąpiło na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego w sprawie podziału składników mienia i załączonych do niego dokumentów PT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty