31.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2013, sygn. ILPB1/415-1058/12-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1058/12-2/AMN

Czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca może zaliczyć nieściągalne wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona w sposób przewidziany w art. 23 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodu po wcześniejszym utworzeniu odpisu aktualizacyjnego z tego tytułu na podstawie ustawy o rachunkowości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 31 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach tej działalności Wnioskodawca sprzedawał w 2009 roku towary podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Wartość wystawionych z tego tytułu faktur Wnioskodawca zaliczył do przychodu i zapłacił podatek dochodowy od zaksięgowanego dochodu. Większość tych faktur nie została jednak dotychczas przez kontrahenta uregulowana. Wnioskodawca udzielił pełnomocnictwa niemieckiej kancelarii, która w dniu 2 marca 2010 r. uzyskała w postępowaniu przed sądem niemieckim nakaz zapłaty na dochodzoną w postępowaniu część wierzytelności. Nakaz zapłaty opatrzony został w dniu 19 kwietnia 2010 r. klauzulą wykonalności. Wnioskodawca nie złożył wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego ponieważ otrzymał informację, iż w Sądzie Rejonowym - Wydział ds. Upadłości w Niemczech w dniu 3 maja 2010 r. wszczęte zostało postępowanie upadłościowe wobec majątku jego dłużnika. Wnioskodawca zgłosił syndykowi swoją wierzytelność wynikającą z nakazu zapłaty oraz pozostałe wierzytelności, które nie były uprzednio przedmiotem postępowania sądowego. Wnioskodawca dysponuje odpisem postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, a z napływających do tej pory informacji mailowych od pełnomocnika Wnioskodawcy w Niemczech wynika, iż szanse na odzyskanie wierzytelności są znikome (postępowanie upadłościowe trwa już ponad 2 lata). Wierzytelności nie uległy przedawnieniu jak również nie dokonano odpisów aktualizujących wartości tych należności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne