27.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2013, sygn. ITPP2/443-915/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-915/13/AK

Czy miejscem świadczenia realizowanej usługi transportowej będzie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej kontrahenta w Rumunii?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług transportowych wykonywanych na rzecz kontrahenta krajowego, dla jego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Rumunii oraz sposobu ich dokumentowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług transportowych wykonywanych na rzecz kontrahenta krajowego, dla jego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Rumunii oraz sposobu ich dokumentowania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka będzie świadczyła usługę transportową dla kontrahenta z siedzibą w Polsce, czynnego podatnika podatku od towarów i usług, który posiada w Rumunii zakład w rozumieniu umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 1995 r., Nr 109, poz. 530) - dalej zakład. Transport towaru będzie dokonywany z magazynu kontrahenta w Polsce do zakładu w Rumunii. Kontrahent przekazał informację, że zakład jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, i że został zarejestrowany dla potrzeb podatku dochodowego, jak również będzie zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej, w Rumunii. Ponadto oświadczył, że zakład charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego (posiada biuro, zatrudnia pracowników), co umożliwia mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb. Należy zatem uznać, że kontrahent posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Rumunii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne