25.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2013, sygn. ITPP1/443-617/13/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-617/13/AJ

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2013 r. (data wpływu 3 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem świadczącym usługi m.in. w zakresie organizacji lub współorganizacji kongresów naukowych i konferencji (dalej: Kongres Naukowy). W ramach Kongresów Naukowych zaproszeni goście oraz inni uczestnicy przedstawiają wyniki prowadzonych przez siebie badań naukowych, prowadzą panele dyskusyjne oraz omawiają uzyskane wyniki badań. Celem organizacji Kongresów Naukowych jest także popularyzacja zagadnień związanych z naukami przyrodniczymi. Spółka jest podmiotem, który prowadzi sprzedaż imiennych Zaproszeń uprawniających do udziału w Kongresach Naukowych. Oferta nabycia Zaproszeń uprawniających do udziału w Kongresach Naukowych skierowana jest do szerokiego grona adresatów, w tym także do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: Osoby fizyczne). Osoby fizyczne dokonują zapłaty za Zaproszenia za pomocą systemów i narzędzi płatności internetowych, za pośrednictwem agentów rozliczeniowych (w tym płatności za pomocą kart płatniczych i kredytowych) działających na podstawie Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (np. PayPal, dot pay). Następnie wszystkie płatności trafiają bezpośrednio na konto bankowe Spółki lub są przekazywane w momencie wydania dyspozycji. Spółka za moment powstania przychodu uznała moment dokonania wpłaty przez uczestnika do agenta rozliczeniowego. Całość obrotu generowanego z tytułu sprzedaży Zaproszeń ewidencjonowana jest w sposób rzetelny, tak aby można było dokładnie określić, jakiej konkretnie transakcji wpłata dotyczy. Ewidencja ta ma charakter niezależny od systemów Spółki i jest dokonywana automatycznie w systemie agenta rozliczeniowego. Ewidencja ta wiąże każdą wpłatę z konkretną osobą jej rachunkiem bankowym lub rachunkiem karty kredytowej. Ponadto informacje z systemów płatności agentów rozliczeniowych są przekazywane do autonomicznego systemu Spółki, który automatycznie integruje wszystkie wpłaty wraz z danymi osobowymi uczestników konferencji w celu wystawienia imiennych zaproszeń. Spółka z tytułu sprzedaży Zaproszeń na rzecz Osób fizycznych w każdym przypadku wystawia fakturę VAT. Spółka prowadził od 1 stycznia 2012 r. sprzedaż Zaproszeń w ramach opisanego powyżej schematu oraz zamierza kontynuować to w przyszłości po dniu 1 lipca 2013 r. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne