25.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2013, sygn. ITPP2/443-408/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-408/13/AK

Opodatkowanie czynności wniesienia aportu do spółki prawa do znaku towarowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2013 r. (data wpływu) uzupełnionym w dniach 24 i 25 lipca 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki prawa do znaku towarowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 24 i 25 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki prawa do znaku towarowego.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Otrzyma Pani w przyszłości, tytułem darowizny od darczyńcy (dalej: Darczyńca), udział we współwłasności prawa autorskiego do oznaczenia słowno-graficznego, tj. logotypu znaku towarowego. Darczyńca posiada w majątku osobistym współwłasność autorskiego prawa majątkowego do znaku towarowego. Przedmiotowy znak towarowy nie został dotychczas zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP (dalej: Urząd Patentowy"), jak również Darczyńca nie wystąpił do Urzędu Patentowego o objęcie go prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.). Rozważa Pani rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej. Zamierza wnieść otrzymany udział we współwłasności znaku towarowego wkładem niepieniężnym do tej spółki. Wartość wnoszonego aportu zostanie określona według wartości rynkowej. Tak określona wartość zostanie wpisana do umowy spółki jawnej, jako wartość Pani wkładu niepieniężnego do spółki jawnej. Aport będzie miał charakter jednorazowy i na dzień złożenia wniosku nie planuje Pani ponownie dokonywać takich lub podobnych transakcji. Przedmiot aportu nie będzie stanowić przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. Nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego (podatek taki nie wystąpił) przy nabyciu znaku towarowego. Obecnie oraz w okresie przyszłym, w którym nabędzie Pani prawa majątkowe do znaku towarowego, nie będzie Pani prowadziła działalności gospodarczej. W szczególności, nie będzie prowadziła indywidualnej działalności gospodarczej polegającej na wykorzystywaniu otrzymanego prawa majątkowego do znaku towarowego. Prowadzenie działalności gospodarczej rozpocznie natomiast spółka jawna, do której wniesie Pani aport w postaci praw majątkowych do znaku towarowego. Z tego też względu prawa majątkowe do znaku towarowego nie będą, przed dniem wniesienia aportu do spółki jawnej, ujęte przez Panią w księgach rachunkowych (gdyż nie będzie Pani prowadziła indywidualnej działalności gospodarczej), ani spółki jawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne