11.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. ITPP1/443-304/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-304/13/MS

Prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków oraz terminu i sposobu odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków oraz terminu i sposobu odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków oraz terminu i sposobu odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie w celu realizacji zadań własnych w zakresie wodociągów i kanalizacji wraz z samorządem województwa zrealizowała inwestycję polegającą na budowie sieci kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej wraz z przydomowymi oczyszczalniami ścieków w wybranych miejscowościach Gminy wraz z przebudową oczyszczalni ścieków znajdującej się w K. Powstała w ramach inwestycji infrastruktura wodno-kanalizacyjna stała się własnością Gminy.

Gmina nie dokonała odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dokonanych we wskazanym powyżej zakresie inwestycji. W najbliższym czasie, tj. od sierpnia 2013 r. Gmina ma zamiar przekazać powstały w ramach zrealizowanej inwestycji majątek tj. infrastrukturę wodno-kanalizacyjną spółce prawa handlowego, której jest jedynym wspólnikiem. Podstawą przekazania ma być umowa dzierżawy zawarta na czas nieoznaczony. Istotą zawartej w przyszłości umowy ma być przekazanie, za wynagrodzeniem, istniejącej w Gminie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do używania przez spółkę, w celu umożliwienia tej spółce efektywnego gospodarowania mieniem Gminy i wykonywania zadań związanych z dostarczaniem wody i usuwaniem nieczystości. Z treści zapisów umowy dzierżawy ma przede wszystkim wynikać, iż wskazany wyżej majątek został oddany w dzierżawę z przeznaczeniem na działalność związaną z zaopatrzeniem w wodę, kanalizacją, usuwaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych, w zamian za ustalony czynsz dzierżawny (powiększony o należny VAT), przy czym umowa nie będzie przewidywać przejścia prawa własności infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne