Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2013, sygn. ITPB2/436-61/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-61/13/TJ
Opodatkowanie przekształcenia spółki jawnej w spółkę akcyjną.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przekształcenia spółki.
W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką jawną. Wspólnicy spółki planują dokonać przekształcenia spółki jawnej w spółkę akcyjną, zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. W efekcie dokonanego przekształcenia, dotychczasowe wkłady wspólników do spółki jawnej staną się wkładami na kapitał zakładowy spółki akcyjnej, tym samym wartość kapitału zakładowego będzie taka sama jak wartość dotychczasowych wkładów do spółki jawnej. Wartość wkładów do spółki jawnej była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W dniu 29 października 2012 r. wspólnicy Spółki najpierw podjęli uchwałę o obniżeniu kapitału własnego spółki, utworzonego z czystego zysku osiągniętego przez Spółkę w latach ubiegłych, nie przeznaczonego na wypłaty dla wspólników, w wysokości wynikającej z ewidencji księgowej, do kwoty 0,00 zł. Następnie wspólnicy podjęli uchwałę o podwyższeniu wysokości wkładów do spółki jawnej z należnej im kwoty zysku do wypłaty. Wspólnicy podjęli także stosowną uchwałę o zmianie treści umowy spółki odnoszącej się do wysokości wkładów posiadanych przez wspólników. Ponieważ zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4, a stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych, przyjmując za podstawę wartość, o którą wzrosły wkłady wspólników do spółki jawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty