23.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2013, sygn. ITPP2/443-186/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-186/13/EB

Odliczenie podatku naliczonego od leasingu samochodu w przypadku cesji umowy leasingu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z leasingiem pojazdów samochodowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z leasingiem pojazdów samochodowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X zawarła dwie umowy leasingu ze spółką Y (dalej Leasingodawca), dotyczące leasingu operacyjnego pojazdów samochodowych. Umowy leasingowe zostały zawarte w 2010 r., każda na okres 35 miesięcy. Spółka X odliczała w całości podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących raty leasingowe. Na podstawie art. 6 ustawy spółka X zarejestrowała do dnia 31 stycznia 2011 r. umowy leasingu operacyjnego tych pojazdów w urzędzie skarbowym, przez co nabyła prawo do dalszego pełnego odliczania podatku od towarów i usług z faktur dotyczących rat leasingowych. Wnioskodawca zamierza - za zgodą Leasingodawcy - zawrzeć umowę ze spółką X, o przejęciu praw i obowiązków (cesji) wynikających z umów leasingu operacyjnego. Umowa cesji będzie miała charakter trójstronny, w której strony zamierzają zapisać, że od dnia zawarcia umowy o przejęciu praw i obowiązków okres trwania obu umów leasingu wyniesie 24 miesiące. Wnioskodawca będzie zobowiązany do spłaty na rzecz Leasingodawcy reszty wierzytelności wynikającej z umów leasingu operacyjnego, które wcześniej były zawarte ze spółką X. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dopuszczalna masa całkowita samochodów, o których mowa w opisie sprawy, nie przekracza 3,5 tony. Samochody będą służyły do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Samochody te spełniają warunki określone w art. 3 ust. 2 ustawy, przeszły badanie w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i zostały wydane zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków, o jakich mowa w powyższej ustawie. Dowody rejestracyjne tych samochodów posiadają odpowiednie adnotacje o spełnieniu tych wymagań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne