22.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2013, sygn. ITPP3/443-91/13/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-91/13/MD

Skutki podatkowe związane z nabyciem usług prenatalnych badań krwi obwodowej matki, świadczonych przez kontrahenta z kraju trzeciego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 16 maja 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem usług prenatalnych badań krwi obwodowej matki, świadczonych przez kontrahenta z kraju trzeciego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem usług prenatalnych badań krwi obwodowej matki, świadczonych przez kontrahenta z kraju trzeciego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W grudniu 2012 r. Spółka zawarła umowę z podmiotem świadczącym usługi medyczne w Hong Kongu (Chiny) na przeprowadzanie - począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r. - przez tego ostatniego, badań laboratoryjnych z materiału powierzonego, tj. próbek krwi pacjentek Spółki, których wykonanie w Polsce nie jest możliwe. Krew pobierana jest w siedzibie Spółki i przesyłana do miejsca wykonywania badania (Chin), celem wykonania przez podmiot chiński testu o nazwie NIFTY (skrót od non-invasive fetal trisomy test), czyli nieinwazyjnego testu prenatalnego w kierunku trisomii. Ten rodzaj badań w Polsce klasyfikowany jest jako służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (PKWiU 86.22.1), a zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa analizy laboratoryjne mające na celu ustalenie lub wykluczenie choroby korzystają ze zwolnienia z VAT. Kontrahent zagraniczny wykonuje badania i przesyła ich wyniki do Spółki w Polsce wraz z fakturą (rachunkiem w walucie obcej, tj. euro, bez wyodrębniania kwoty podatku). Kontrahent zagraniczny nie posiada na terenie Polski siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Test NIFTY wykonywany przez niego na zlecenie Spółki, określa ryzyko wystąpienia trisomii poprzez analizę materiału genetycznego dziecka krążącego we krwi obwodowej matki, wykorzystując metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji (ang. NGS) w połączeniu z zaawansowanymi metodami bioinformatycznymi. Trisomie chromosomów 21, 18, 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomu 21, 18 lub 13.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne