Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2013, sygn. ITPP1/443-143/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-143/13/AP
Sposób dokumentowania czynności obciążania kosztami ryczałtowymi za wysyłanie listem poleconym wezwania do zapłaty.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania czynności obciążania kosztami ryczałtowymi za wysyłanie listem poleconym wezwania do zapłaty - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania czynności obciążania kosztami ryczałtowymi za wysyłanie listem poleconym wezwania do zapłaty.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, zajmuje się m.in. wynajmem kontenerów biurowo-socjalnych, magazynowych, chłodniczych, które są wykorzystywane przede wszystkim przez klientów Spółki jako zaplecze socjalne na budowach oraz transportu towarów. W przypadku transakcji wynajmu, Spółka podpisuje z klientem umowę wynajmu wraz z ogólnymi warunkami umów najmu (owun). Zgodnie z postanowieniami umowy Spółka za każdy miesiąc wystawia fakturę za usługę wynajmu kontenerów. Zarówno w umowie, jak i na fakturze wpisywany jest termin zapłaty za świadczone usługi. Często zdarza się, że klienci nie płacą terminowo za faktury. W takiej sytuacji Spółka wysyła do klientów wezwanie do zapłaty listem. Zgodnie z postanowieniami owun, Spółka ma prawo obciążyć swojego klienta kosztami ryczałtowymi w wysokości 25 zł, w przypadku wysłania do tego klienta wezwania do zapłaty, jeżeli klient spóźnia się z płatnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty