Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2013, sygn. ITPP1/443-135/13/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-135/13/TS
Brak konieczności dokonania odczytu pamięci fiskalnej kasy oraz zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności dokonania odczytu pamięci fiskalnej kasy oraz zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania odczytu pamięci fiskalnej kasy oraz zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 1 stycznia 2011 r. zarejestrowała Pani w Urzędzie Miasta działalność gospodarczą. Ponieważ faktyczną działalność rozpoczęto w dniu 14 stycznia 2012 r., o fakcie związanym ze sprzedażą ewidencjonowaną za pomocą zakupionej kasy fiskalnej powiadomiła Pani Urząd Skarbowy. Skorzystała Pani także z tzw. ulgi kasowej w wysokości 700 zł, rozliczając tę kwotę w deklaracji VAT-7. Z powodów osobistych z dniem 31 stycznia 2012 r. zawiesiła Pani działalność gospodarczą. Wobec braku jednoznacznych przepisów, telefonicznie dowiadywała się Pani w urzędach skarbowych na temat postępowania z kasą fiskalną w związku z zawieszeniem działalności. Z uzyskanych informacji wynikało, iż powinna Pani dokonać odczytu pamięci fiskalnej kasy we właściwym urzędzie skarbowym. Kierując się tą wiedzą oraz z ostrożności przed popełnieniem błędu zaniechania, w dniu 4 lutego 2013 r. udała się Pani z serwisantem do Urzędu Skarbowego, gdzie dokonano odczytu, a urzędniczka sporządziła Protokół czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy. Już po przeprowadzeniu odczytu, sporządzeniu protokołu oraz po rozmowie z urzędniczką uświadomiła Pani sobie, iż prawdopodobnie niepotrzebnie dokonała ww. czynności, ponieważ przekazane wcześniej informacje były błędne. Uważa Pani, że w tej sytuacji nie miała obowiązku dokonania rozliczeniowego raportu fiskalnego kasy (odczytu pamięci fiskalnej), ponosząc koszt serwisanta i powodując zablokowanie działania kasy. Wprowadzona w błąd, dokonała Pani tych czynności. Ponadto uważa Pani, że nie ma obowiązku zwrotu tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej można zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą na okres maks. 24 miesięcy. Skorzystała Pani z tego uprawnienia w dniu 31 stycznia 2012 r. Podkreśliła Pani, że nie zlikwidowała, lecz zawiesiła Pani działalność gospodarczą. Ustawodawca dopuszczając taką sytuację umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z czasowego rozwiązania dla uporania się z często przejściowymi problemami i ułatwiając im dzięki temu sprawny i łatwy powrót na rynek. Z założenia instytucja zawieszenia działalności ma zachęcać do powrotu do aktywności osoby, które z różnych względów nie mogą czasowo prowadzić działalności gospodarczej. Osoby, które po zakupie kasy fiskalnej skorzystały ze zwrotu na jej zakup, w pewnych sytuacjach muszą zwrócić tzw. ulgę na kasę i regulują to następujące przepisy :
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty