Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. ITPP1/443-1277/12/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1277/12/IK
Opodatkowanie czynności nieodpłatnego przekazania towarów wytworzonych przez Spółkę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2012 r. (data wpływu 18 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17, 28 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania towarów wytworzonych przez Spółkę jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania towarów wytworzonych przez Spółkę.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą w przemyśle wędliniarskim oraz mięsnym w oparciu o sieć zakładów produkcyjnych w całej Polsce. W ramach prowadzonej działalności Spółka podejmuje liczne inicjatywy marketingowe mające na celu promocję oferowanych przez Nią produktów, zwiększanie wolumenu sprzedaży oraz budowanie dobrych relacji z obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami. Działalność prowadzona w tym zakresie obejmuje szereg działań polegających m.in. na nieodpłatnych wydaniach towarów produkowanych w zakładach Spółki.
W dniu 4 stycznia 2013 r. tut. organ zwrócił się do Spółki z wezwaniem o uzupełnienie przedstawionego stanu faktycznego w zakresie wskazania niezbędnych informacji celem dokonania prawidłowej interpretacji przepisów prawa podatkowego w tym zakresie. W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, iż niektóre z przekazywanych towarów stanowią prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie część przekazywanych nieodpłatnie towarów stanowi próbki w rozumieniu art. 7 ust. 7 tej ustawy. Wśród przekazywanych nieodpłatnie towarów znajdują się również takie, których nie można zakwalifikować do żadnej ze wskazanych wyżej kategorii, tj. nie stanowią one ani prezentów o małej wartości ani próbek w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty