11.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2013, sygn. ITPP1/443-1416/12/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1416/12/KM

Czy Wnioskodawca (jako dłużnik), w stosunku do którego Sąd ogłosił upadłość, obejmującą likwidację majątku, po otrzymaniu zawiadomienia o dokonaniu korekty przez wierzycieli jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2012 r. (data wpływu 19 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 25 marca 2009 r. Sąd Rejonowy w Szczecinie zmienił postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółki z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. W październiku 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał Spółkę na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do złożenia korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym dokonano odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT z dnia 29 maja 2007 r. (podatek rozliczono w deklaracji VAT-7 za m-c czerwiec 2007 r.). Wierzyciel i dłużnik (Wnioskodawca) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od terminu płatności wskazanym na fakturze, a od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Wierzytelność powstała przed dniem ogłoszenia upadłości Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne