15.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2013, sygn. ITPP2/443-1437/12/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1437/12/EK

Jeżeli przedmiotem zbycia będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników, to będzie on stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2012 r. (data wpływu 23 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od 1981 r., zarejestrowaną dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-36L) oraz podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności jest działalność hotelowo-restauracyjna. Uzyskuje Pan również przychody z wynajmu nieruchomości własnych na cele użytkowe. Działalność jest w całości opodatkowana. W 1999 r., na potrzeby działalności, została zakupiona nieruchomość, którą stanowił budynek użytkowy, w którym po modernizacji prowadzona była działalność gastronomiczna oraz prawo użytkowania wieczystego trzech działek (obecnie przekształcone w prawo własności na podstawie decyzji). W 2000 r. został dobudowany do istniejącego budynku restauracyjnego budynek hotelowy, rozbudowywany w latach kolejnych. Ostatni etap rozbudowy został zakończony w bieżącym roku. Budynki te stanowią technicznie jedną całość, to znaczy, że budynki te posiadają wspólną instalację wodno-kanalizacyjną, c.o. oraz elektryczną. Od nakładów inwestycyjnych został w całości odliczony podatek od towarów i usług. Działalność prowadzona była cały czas, bez przerwy, w czasie rozbudowy i jest prowadzona obecnie. W placówce hotelowo-restauracyjnej na umowę o pracę zatrudnione są 22 osoby. W niedalekiej przyszłości zamierza Pan dokonać zbycia tej części przedsiębiorstwa. Sprzedaż obejmować będzie zbycie składników majątkowych: środków trwałych, zapasów towarów, należności i zobowiązań, niezbędnych do kontynuacji działalności funkcjonującego hotelu i restauracji, wraz z pracownikami. Na nabywcę przejdą wszystkie należności i zobowiązania wygenerowane przez te składniki. Działalność gospodarcza będzie nadal kontynuowana, lecz w innym niż dotychczas zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne