Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2013, sygn. ITPB1/415-1143/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1143/12/AD
Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawidłowo stosuje Pani kurs zakupu banku, w którym ma prowadzony rachunek walutowy, z dnia wpływu waluty, przy wycenie zapłaty należności wpływających na rachunek walutowy, przy wycenie zobowiązań płatnych z rachunku walutowego, prowizji bankowych płaconych w euro z rachunku bankowego i wyceny przychodu z tytułu zwróconego podatku VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich UE? Czy stosuje prawidłową metodę wyliczania różnic kursowych od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalania różnic kursowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Ze względu na przekroczenie limitu zobowiązującego do prowadzenia pełnej księgowości, prowadzi Pani księgi rachunkowe i wybrała metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów podatkowych. Swoje usługi sprzedaje Pani głównie kontrahentom z Unii Europejskiej. Za wykonane usługi wystawia faktury w euro. Przeliczenia na złote przychodów wyrażonych na fakturach w euro, dokonuje według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu zgodnie z art. 11a ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za wystawione faktury kontrahenci płacą w euro na rachunek walutowy firmy. Zapłatę należności na rachunek walutowy wyceniała Pani po "kursie faktycznym" tzn. po kursie zakupu banku, w którym prowadzony jest rachunek walutowy firmy, z dnia wpływu waluty. W wyniku różnicy kursów walut powstawały w firmie różnice kursowe. Wylicza Pani także różnice kursowe (dodatnie i ujemne) od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym według metody FIFO. Zakupuje także usługi i towary od kontrahentów, na które otrzymuje faktury wystawione w euro. Koszty wynikające z faktur wyceniane są według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Za zakupione towary i usługi płatności dokonywane są z konta walutowego firmy. Do wyceny zobowiązania płaconego za pośrednictwem rachunku walutowego stosowała Pani kurs sprzedaży banku, w którym posiada rachunek walutowy, z dnia zapłaty. Płaci także prowizje bankowe w euro, które ściągane są z rachunku walutowego. Koszty prowizji bankowych ponoszone w euro wyceniane są według kursu średniego NBP z dnia poprzedniego. Odzyskuje Pani podatek VAT zapłacony za granicą. Zwroty dokonywane są na rachunek walutowy. Przychód z tytułu odzyskanego podatku VAT zapłaconego za granicą, wyceniany jest według kursu średniego NBP poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty