Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.215.2021.4.PP
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 lipca 2021 r.(data wpływu 5 lipca 2021 r.) uzupełnione pismem z 27 sierpnia 2021 r. (data wpływu 27 sierpnia 2021 r.) na wezwanie z 25 sierpnia 2021 r. nr 0114-KDWP.4011.215.2021.2.PP (data nadania 26 sierpnia 2021 r., data odbioru 27 sierpnia 2021 r.) oraz pismem z 9 września 2021 r. (data wpływu 9 września 2021 r.) na wezwanie z 6 września 2021 r. (data nadania 6 września 2021 r., data odbioru 7 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX) – jest:
- nieprawidłowe – w zakresie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku obliczonego na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- prawidłowe – w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX).
We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca od lutego 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wg przeważającego kodu PKD - 62.01.Z (Działalność związana z oprogramowaniem). Wnioskodawca jest programistą technologii renderowania, sztucznej inteligencji oraz technologii systemów rozproszonych. Wnioskodawca swój dochód opiera o udział w zyskach z opłat wynikających z umowy licencyjnej oprogramowania, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, przy tworzeniu której wykonuje działalność badawczo-rozwojową w formie planowania, projektowania oraz implementacji strony technicznej projektu. Udział w zyskach wyrażony jest w dolarach amerykańskich (USD). Faktury dla kontrahentów zagranicznych są wystawiane w USD. Płatność za faktury jest dokonywana przez kontrahentów na konto walutowe Wnioskodawcy w banku w Polsce. Wnioskodawca rozlicza różnice kursowe od faktury stosując kurs NBP z dnia poprzedzającego zaksięgowanie przelewu wynagrodzenia. Wnioskodawca ponosząc koszty związane z przychodami z kwalifikowanego prawa własności, dokonuje zakupów za granicą, wyrażonych w walutach obcych (funt brytyjski, euro, dolar amerykański). Otrzymane faktury za zakupy wyrażone są w walutach obcych. Płatności za faktury dokonywane są w odpowiednich dla faktur walutach obcych z konta walutowego lub z konta złotówkowego Wnioskodawcy w banku w Polsce, przy czym kwoty z konta złotówkowego wyrażone są w walutach obcych, przeliczonych po kursie stosowanym przez bank.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty