Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2012, sygn. IPPB3/423-73/12-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-73/12-2/DP
Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie, tj. w sytuacji otrzymania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z obniżeniem wkładu w spółce komandytowej, brak jest podstaw do ustalenia kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca, w wyniku realizacji planowanego zdarzenia przyszłego, tj. obniżenia wkładów w spółce komandytowej, nie utraci statusu wspólnika tej spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2012 r. (data wpływu 10 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych zwrotu na rzecz Spółki całości lub części wkładu wniesionego do spółki komandytowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych zwrotu na rzecz Spółki całości lub części wkładu wniesionego do spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Podatnik) jest spółką akcyjną prawa polskiego. Jako komandytariusz. wniósł nieruchomość (dalej: Nieruchomość) tytułem wkładu niepieniężnego (aport) do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Komplementariuszem w Spółce Komandytowej jest polska spółka kapitałowa. Wartość Nieruchomości wnoszonej do Spółki Komandytowej była wyższa od jej wartości księgowej i odpowiadała wartości rynkowej Nieruchomości określonej na podstawie wyceny niezależnego biegłego. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Spółki Komandytowej, a jej wartość początkowa została ustalona wg wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Następnie, Spółka Komandytowa nabędzie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.), w zamian za aport w postaci Nieruchomości. W późniejszym okresie, Podatnik dopuszcza możliwość częściowego wycofania wkładu ze Spółki Komandytowej, co może nastąpić w naturze, poprzez wydanie Podatnikowi przez Spółkę Komandytową części udziałów Sp. z o.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty