16.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2012, sygn. IPPB5/423-1109/11-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1109/11-2/IŚ

rozliczenia jednostki macierzystej z oddziałem w Niemczech a różnice kursowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2011 r. (data wpływu 16.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych z tytułu rozliczeń z Oddziałem w Niemczech jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie różnic kursowych z tytułu rozliczeń z Oddziałem w Niemczech.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka, Jednostka Macierzysta) posiada na terenie Niemiec samobilansujący Oddział, który ma charakter zakładu (dalej jako: oddział, zakład) w rozumieniu umowy z dnia 14 maja 2003 r., zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej jako upo).

Oddział świadczy usługi w zakresie wykonawstwa izolacji termicznych i akustycznych, wymurówek ogniotrwałych oraz wynajmu rusztowań wraz z montażem i demontażem na rzecz różnych kontrahentów, m.in. kontrahentów niemieckich. Za zrealizowane usługi Oddział wystawia faktury sprzedaży oraz dokonuje zakupów towarów i usług na potrzeby działalności na terytorium Niemiec (tzw. faktury zakupowe).

W początkowym okresie działalności Oddział nie posiadał konta bankowego w Niemczech. W efekcie wszelkie operacje bankowe (wpływy za faktury sprzedaży, zapłaty za faktury zakupowe) realizowane były poprzez konto walutowe Spółki (konto Spółki w banku polskim).Aktualnie Oddział posiada już konto bankowe w Niemczech. Pomiędzy Oddziałem a Jednostką Macierzystą dokonywane są rozliczenia skutkujące m.in. przelewem środków pieniężnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne