Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2012, sygn. IPPP2/443-1212/11-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1212/11-2/KOM
Prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach zakupu pojazdów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży (bankowozy)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2011 r. (data wpływu 24.10.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach zakupu pojazdów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.10.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach zakupu pojazdów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi m.in. sprzedaż nowych (niezarejestrowanych) samochodów. W przedmiocie działalności znajduje się - zgodnie z PKD 2007 - Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek (45.11 .Z).
Obecnie Wnioskodawca rozważa możliwość rozszerzenia gamy sprzedawanych towarów (samochodów) o bankowozy. W tym celu będzie nabywać nowe (niezarejestrowane) samochody osobowe, zwane dalej Pojazdami, które następnie będą przez niego adaptowane (procedura adaptacyjna) na bankowóz typu C, o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz.U. Nr 166 poz. 1128)-dalej zwanym Rozporządzeniem. Zgodnie z tą procedurą adaptacyjną, nabyte Pojazdy będą w pierwszej kolejności rejestrowane na Wnioskodawcę w odpowiednim Urzędzie Gminy/Starostwie Powiatowym, uzyskując tym samym dopuszczenie do ruchu - w tym tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną oraz pozwolenie czasowe. Rejestracja Pojazdów jest uwarunkowana praktyką działania podmiotów dokonujących ich rejestracji, w przypadku gdy dochodzi do zmiany ich rodzaju i przeznaczenia. Następnie w Pojazdach tych zostaną zainstalowane elementy wyposażenia, tak aby spełniały one wymagania zawarte w załączniku nr 5 Rozporządzenia, określone dla bankowozu typu C. Po instalacji wyposażenia Pojazdy te przechodzić będą badania certyfikujące w specjalnie do tego celu wyznaczonych jednostkach certyfikujących pojazdy przystosowane do przewozu wartości pieniężnych lub samochodów specjalnych (bankowozów). W wyniku ich przeprowadzenia następować będzie potwierdzenie spełnienia wymagań Rozporządzenia dla bankowozu typu C i wydanie dla tych Pojazdów stosownych certyfikatów. W celu potwierdzenia zmian, rodzaju i przeznaczenia samochodu, o których mowa powyżej, w dalszej kolejności Pojazdy te poddawane będą dodatkowemu badaniu technicznemu w stacji kontroli pojazdów - zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty