Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2012, sygn. IPPP1/443-1687/11-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1687/11-2/AW
opodatkowanie rozliczeń przychodów i kosztów oraz otrzymania środków pieniężnych w ramach zawartej umowy konsorcjum, oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług zw. z realizacją kontraktu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.11.2011 r. (data wpływu 30.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania rozliczeń przychodów i kosztów oraz otrzymania środków pieniężnych w ramach tzw. wezwań do zapłaty w ramach zawartej umowy konsorcjum - jest nieprawidłowe;
- prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją kontraktu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Ustanowienie Konsorcjum.
Przedsiębiorstwo (dalej: Spółka, Lider Konsorcjum lub Wnioskodawca) jest podmiotem prawa polskiego i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług inżynieryjno - budowlanych.Spółka bierze udział w przetargach organizowanych na podstawie przepisów ustaw o zamówieniach publicznych a także realizuje kontrakty na zlecenie innych inwestorów (dalej: Zamawiający). W przypadku inwestycji znacznych rozmiarów, w celu ograniczenia ryzyka gospodarczego związanego z ich przeprowadzeniem, zdobycia dodatkowych funduszy oraz zwiększenia potencjału gospodarczego, Spółka zawiera umowy konsorcjum z innymi podmiotami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty