Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.508.2024.2.JO
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo pismem z 7 października 2024 r. (wpływ 6 listopada 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2024 r. (wpływ 3 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
A. U.A. (dalej: „Spółka” bądź „Wnioskodawca”) jest podmiotem prawa holenderskiego, z siedzibą w Holandii.
Wnioskodawca jest zarejestrowany dla celów podatku VAT w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej (dalej również jako „UE”). Spółka jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce.
Spółka jest częścią grupy (…) (dalej: „Grupa”), która prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży nawozów oraz produktów przemysłowych na terytorium Unii Europejskiej, w tym również na terytorium Polski. Wnioskodawca pełni w Grupie rolę podmiotu odpowiedzialnego za zaopatrzenie na szczeblu centralnym oraz sprawuje funkcje związane z zakupami, zarządzaniem, negocjacjami i zawieraniem umów w związku z działalnością innych podmiotów z Grupy. Powyższa funkcja wynika z przyczyn stricte biznesowych, np. pozwala uzyskiwać korzystne rabaty związane z nabywaniem od dostawców dużych wolumenów produktów dla wielu spółek operacyjnych z Grupy jednocześnie.
Spółka jako główny podmiot z Grupy posiada produkty magazynowane w wielu krajach UE oraz Wielkiej Brytanii. Produkty przeznaczone na rynek Polski są wysyłane do Polski z magazynów zlokalizowanych w innych państwach. Transport produktów organizowany jest przez dział odpowiadający za łańcuch dostaw Wnioskodawcy w Holandii we współpracy z zespołem logistycznym dystrybutora w Polsce. Większość produktów jest transportowana do Polski w ramach tzw. nietransakcyjnego przemieszczenia własnych towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty