05.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2012, sygn. IPPB5/423-1052/11-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1052/11-2/AM

Czy przychodem dla Wnioskodawcy z tytułu otrzymania dywidendy rzeczowej w postaci Udziałów będzie dla niej wyłącznie wartość dywidendy wynikająca z uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, a dochód ten w całości będzie stanowił dochód z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 updop? Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę Udziałów w ramach dywidendy rzeczowej będzie w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu 07.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu otrzymania dywidendy rzeczowej w postaci Udziałów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W 7 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu otrzymania dywidendy rzeczowej w postaci Udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego. A. S.A. (dalej: A. SA) jest spółką prawa polskiego, która należy do Grupy A. (dalej: Grupa). Obecnie akcjonariuszami A. są I.F., A.H. S.a.r.l. oraz osoby fizyczne. W najbliższym czasie planowana jest restrukturyzacja Grupy, w wyniku której dotychczasowi akcjonariusze A. SA wniosą jej akcje do Wnioskodawcy w postaci wkładu niepieniężnego. W rezultacie Wnioskodawca nabędzie łącznie co najmniej 95% akcji w A. SA. Wnioskodawca zamierza posiadać akcje w A. SA nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat. W kolejnym kroku Wnioskodawca planuje utworzenie z A. SA podatkowej grupy kapitałowej (dalej. PGK). Następnie, w związku z planowanym podziałem zysku A. SA, A. SA - w oparciu o uchwałę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy - planuje wypłatę dywidendy rzeczowej do Spółki, która będzie obejmowała po 100% udziałów (dalej: Udziały) w jednej lub więcej spółkach: A. G. Sp. z o.o., A. N. Sp. z o.o., T. Sp. z o.o. i A. C. s.r.o. (dalej: Spółki Zależne).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne