Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. IBPBII/1/415-806/12/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-806/12/MZ
Czy pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (w stosunku do tej części wynagrodzenia, która jest przychodem z tytułu wykonywania działalności o twórczym charakterze) można zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 13 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Wniosek uzupełniono w dniu 17 września 2012 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada biuro konstrukcyjno-projektowe, w którym zatrudnia na umowę o pracę pracowników z wykształceniem technicznym, posiadających dyplom inżyniera. Pracownicy zajmują się projektowaniem konstrukcji pojazdów, części oraz podzespołów w zakresie tworzenia dokumentacji technicznej powiązanych z utworami wzornictwa przemysłowego oraz z utworami wyrażonymi znakami graficznymi. Ponadto pracownicy wykonują analizy wytrzymałości, trwałości oraz optymalizacji powiązane z utworami wyrażonymi symbolami matematycznymi oraz znakami graficznymi. Pracownicy wykonują projekty techniczne, na które składają się rysunki oraz opisy techniczne. Proces projektowania obejmuje wszystkie fazy powstawania dokumentacji projektowej, od koncepcji do kompletnego projektu wykonawczego. Każdy z projektów wymaga twórczego podejścia, jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, dlatego też każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności niezbędne do uznania ich za przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach zakresu obowiązków i uprawnień wynikających z pełnionego stanowiska, pracownicy samodzielnie uczestniczą w procesie projektowania, stając się tym samym współtwórcą całego dzieła, co w rozumieniu art. 9 powyższej ustawy pozwala przypisać im status współtwórcy. Ponadto na każdym egzemplarzu projektu widnieje nazwisko pracownika, co zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy pozwala domniemywać, że jest jego twórcą. W umowie o pracę zawartej między Wnioskodawcą a pracownikami określona została część wynagrodzenia przysługująca pracownikowi z tytułu przeniesienia na pracodawcę praw autorskich. Biuro projektowe prowadzi ewidencję prac projektowych pracowników w postaci karty czasu pracy, określającej ile czasu pracownik poświęcił w regulaminowym czasie na prace projektowe - twórcze, a ile na prace nie związane z pracą twórczą, urlopy, święta, zwolnienia, szkolenia itp. W związku z powyższym karta określa, jaka część przychodu stanowi wynagrodzenie za zbycie praw autorskich do wykonanego w wyniku pracy twórczej dzieła, w stosunku do której mogłaby być zastosowana 50% stawka kosztów jego uzyskania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty