Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2012, sygn. IBPP4/443-123/12/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-123/12/PK
opodatkowanie odsprzedaży usług hotelowych i związanych z infrastrukturą kolejową
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012r. (data wpływu 12 stycznia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 kwietnia 2012r. (data wpływu10 kwietnia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania odsprzedaży usług hotelowych i związanych z infrastrukturą kolejową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania odsprzedaży określenia miejsca świadczenia usług hotelowych i związanych z infrastrukturą kolejową. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 kwietnia 2012r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podatnik (Wnioskodawca), będący czynnym podatnikiem podatku VAT, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest przedstawicielem na Polskę Firmy z siedzibą w O. (Czechy), która jest uznanym i doświadczonym producentem sprzętu z dziedziny techniki kolejowej. Zadaniem Wnioskodawcy w Polsce jest wyszukiwanie klientów (rynków zbytu) i bieżąca obsługa księgowa i logistyczna realizowanych dostaw sprzętu kolejowego, kompleksowe organizowanie spotkań konsultacyjnych (w tym poprzez zorganizowanie bazy noclegowej) oraz podejmowanie wszelkich innych czynności mających na celu intensyfikację sprzedaży wyrobów produkowanych przez firmę czeską. Wnioskodawca nie produkuje samodzielnie (jako polska firma) sprzętu kolejowego. Wszelki sprzęt który znajduje się w ofercie Wnioskodawcy jest produkowany przez Firmę z siedzibą w O., która posiada w tym zakresie odpowiedni potencjał osobowy, techniczny i technologiczny, potwierdzony stosownymi certyfikatami i referencjami. Ewentualny montaż, uruchomienie i wdrożenie produktu jest wykonywane przez personel należący bezpośrednio do Firmy z siedzibą w O. lub przez wynajętych podwykonawców. Bardzo rzadko zdarza się, że stroną umowy sprzedaży sprzętu kolejowego jest Wnioskodawca. W większości przypadków jako sprzedawca, w transakcji ze znalezionym przez Wnioskodawcę kontrahentem, występuje bezpośrednio podmiot czeski. Niemniej jednak w tego rodzaju transakcjach bierze również udział Wnioskodawca poprzez wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem i bieżącą obsługą danej inwestycji (sprowadzeniem i organizacją montażu sprzętu u klienta końcowego) w zakresie organizacyjnym i biurowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty