23.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2012, sygn. IBPP2/443-1245/11/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1245/11/BW

Czy w opisanej sytuacji, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług Wnioskodawca może odliczyć w całości podatek naliczony od dokonanych wydatków poniesionych na remont drogi dojazdowej do jego gospodarstwa rolnego, mającego na celu przystosowanie tej drogi do bezpiecznego przejazdu ciężkiego sprzętu rolniczego i ciężkich samochodów ciężarowych w każdych warunkach pogodowych?

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2011r. (data wpływu do tut. organu 23 listopada 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego od dokonanych wydatków poniesionych na remont drogi dojazdowej do gospodarstwa rolnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego od dokonanych wydatków poniesionych na remont drogi dojazdowej do gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest rolnikiem, czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi gospodarstwo rolne, w którym użytkuje maszyny rolnicze takie jak ciągniki rolnicze używane z przyczepami, kombajn zbożowy (nacisk na oś 8 ton) dodatkowo przyjeżdżają do Wnioskodawcy wywrotki na zboże trzyosiowe, samochody ciężarowe z naczepą o masie całkowitej 42 tony. W związku z rozwojem gospodarstwa rolnego, zwiększyła się częstotliwość odbiorów produktów rolnych. Na dzień dzisiejszy odbiory muszą być dokonywane w każdych warunkach pogodowych. A ciężkie maszyny i pojazdy nie miały możliwości dojechania do placu załadunkowego przy gospodarstwie np. w przypadku deszczu czy zalegającego śniegu. W związku z tym konieczne stało się wyremontowanie i wzmocnienie drogi dojazdowej do gospodarstwa rolnego, tak aby ciężkie pojazdy bezpiecznie mogły dojechać do gospodarstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne