01.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2012, sygn. IBPP2/443-1202/11/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1202/11/ASz

Opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą książek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2011r. (data złożenia 8 listopada 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą książek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 8 stycznia 2008r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na sprzedaży książek. Od stycznia b.r. sprzedaje książki z zastosowaniem stawki 5% (pod warunkiem posiadania przez nie numeru ISBN) lub stawki 23% (książki nieoznaczone numerem ISBN). Sprzedaż książek odbywa się pośrednictwem sieci Internet. Zapłata za zakupione książki dokonywana jest w formie wpłaty na konto (np. przelew, płatności online) lub za pobraniem (zapłata przy odbiorze przesyłki). Przesyłki realizuje firma kurierska (której usługi opodatkowane są podstawową stawką VAT, tj. obecnie 23%) lub P.(której usługi są zwolnione z VAT). Cena książki oraz koszt wysyłki wyszczególnione są na paragonach i fakturach w osobnych pozycjach. Z osobami kupującymi nie są zawierane umowy w oparciu o które sprzedający otrzymuje pełnomocnictwo do reprezentowania w czyimkolwiek imieniu na czyjkolwiek rachunek osoby kupującej wobec P na świadczenie na ich rzecz usług pocztowych ani z firmą kurierską na świadczenie na ich rzecz usług kurierskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne